x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Dalmacja Północna / Zadar

23.09.2015 / autor: Łukasz Ropczyński

Zadar

Dalmacja Północna, Chorwacja

Zadar, Chorwacja
Zadar, Chorwacja (fot. materiały promocyjne miasta)

Zadar porównywany bywa do Dubrownika, a niektórzy nazywają go „małym, chorwackim Rzymem”. Pewnie w tym sporo przesady, ale miasto Zadar szczyci się 3000-letnią historią, urokliwą starówką położoną na półwyspie i najpiękniejszymi zachodami słońca w tej części Adriatyku. Możemy tu spacerować po długich, nadmorskich promenadach i wsłuchiwać się w symfonie organów, na których grają morskie fale. W bliskiej okolicy są przepiękne żwirowe plaże z krystalicznie czystą, ciepłą wodą.

Chociaż Zadar zamieszkuje nieco ponad 80 tys. ludzi, to jest jednym z największych miast Chorwacji. Znajduje się tu jeden z najważniejszych portów morskich w Chorwacji, międzynarodowe lotnisko, a w pobliżu przebiega ważna autostrada. Cała zabudowa miasta wydaje się być zwrócona w stronę morza.

W sercu Zadaru znajduje się stare miasto położone na malowniczym półwyspie. Starówka znacząco ucierpiała w trakcie nalotów i bombardowań w czasie II wojny światowej. Dziś historyczne kamienice i kościoły mieszają się tu z nowoczesną zabudową wzniesioną w ostatnich dziesięcioleciach. Wciąż jednak zachowały się zabytkowe bramy prowadzące do centrum oraz duże fragmenty murów obronnych, które zostały wzniesione przez Wenecjan w XVI wieku.

Układ ulic starego miasta jest wzorowany na urbanistyce rzymskiej. Przez środek starówki przebiegają dwie główne, równoległe ulice. Trzecia ulica przecina dwie pierwsze, a od nich odchodzą mniejsze uliczki. Ciężko się tutaj zgubić. Za pomocą mostu starówka połączona jest z nową częścią miasta. Wspomnianym mostem można też dojść do portu jachtowego po przeciwległej stronie.

Główna aleja spacerowa starego miasta to ulica Široka. Podobieństwo do polskiego słowa „szeroka” nie jest tutaj przypadkowe. To główna ulica handlowa – znajdują się tu sklepy i bary czynne do późnych godzin nocnych oraz kawiarnie i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Kamienice po obu stronach ulicy w przeważającej większości zostały zbudowane po II wojnie światowej w stylu socjalistycznym. Poprzez charakterystyczne podcienia architekci chociaż częściowo starali się nawiązać do dawnych czasów. Efekt ich pracy jest średni, ale przynajmniej podziwiając sklepowe witryny można schronić się przed palącym słońcem.

W północnej części nadmorskiej promenady (Riwy), niejako u jej końca, znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Zadaru. To instalacja imitująca układ słoneczny o nazwie Pozdrav Suncu (można to przetłumaczyć jako "pochwała słońca"). Na środku z 300 szklanych płyt zbudowano okrąg o średnicy 22 metrów. W ciągu dnia pracuje on jak bateria słoneczna, ładując swoje akumulatory. Po zmroku emituje różne rodzaje świateł tworząc świetną przestrzeń publiczną i idealne zdjęcie do pamiątkowego selfie z Zadaru. Autorem całej instalacji jest Nikola Bašić.

Podobno to właśnie w tym miejscu, będąc wieczorem Alfred Hitchcock w 1964 r. miał powiedzieć: Zadar ma na najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie. W ostatnich latach miasto promuje się więc sloganem The Most Beautiful Sunset in the World.

Druga ważną atrakcją nadmorskiej promenady w Zadarze są Morske Orgulje. Są to tzw. morskie organy, gdzie fale wzburzonego morza przepływają przez zanurzone w morzu i w betonowej promenadzie rurki wydając z siebie dźwięk morskiej muzyki. Jeśli morze jest spokojne, to muzyka jest adekwatna do sytuacji. Natomiast jeśli na morzu jest sztorm lub fale są bardzo wzburzone, to  Morske Orgulje dają pełen popis swoich możliwości. Podobno to jedyna tego typu atrakcja na świecie. Jeśli jesteśmy tu w czasie wakacji i akurat nie ma zbyt dużych fal, to poczekajmy aż w pobliżu będzie przepływał jeden z promów kierujących się do portu w Zadarze. Morskie organy od razu go zauważą.

Zadar mimo że w ścisłym centrum nie ma zbyt urokliwych plaż, to jest świetnym miejscem na wakacyjną bazę wypadową. W ciągu kilkudziesięciu minut samochodem można dojechać stąd do najbardziej popularnych parków narodowych w Chorwacji: Paklenica, Jeziora Plitwickie, czy wodospady Krka. Ponadto w pobliżu Zadaru znajduje się niespełna 200 wysp.

Booking.com

Położenie

Zadar położony jest w północnej Dalmacji, nad morzem Adriatyckim. Zadar liczy 82 tys. mieszkańców, co w warunkach polskich nie jest może imponującą liczbą, ale w Chorwacji Zadar uplasował się na piątym miejscu pod względem ludności. Miasto jest administracyjną stolicą Żupani zadarskiej. Znajduje się tutaj duży port morski, port rybacki, marina jachtowa i międzynarodowe lotnisko. Stosunkowo blisko jest stąd do najważniejszych w Chorwacji parków narodowych oraz do malowniczych plaż Dalmacji. To wszystko czyni Zadar świetnym miejscem na wakacyjną bazę wypadową.

Zadar, Chorwacja
Pochwała Słońca, Zadar, Chorwacja (fot. Toni Almodóvar Escuder, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • stare miasto - największą atrakcją Zadaru jest stare miasto znajdujące się na malowniczym półwyspie. Niestety większość historycznych kamienic została zbombardowania w czasie alianckich nalotów. W miejscu ruin po zakończeniu II wojny światowej wybudowano nowe kamienice w socjalistycznym stylu, ale za to z charakterystycznymi podcieniami. Życie mieszkańców i turystów skupia się wokół ulicy Široka. To główna aleja handlowa z licznymi sklepami, barami i restauracjami. Miło spędza się czas także na placu przy katedrze.
 • Pochwała Słońca - instalacja znajdująca się w północnej części nadmorskiego bulwaru Riwa. Jej kluczowym elementem jest okrąg o średnicy 22 metrów zbudowany z 300 szklanych płyt. W ciągu dnia pracuje on niczym bateria słoneczna ładując swoje akumulatory. Po zmroku emituje różnego rodzaju kolorowe światła. Jest to główny cel wieczornych spacerów, w czasie wakacji przesiadują tutaj turyści i robią sobie zdjęcia. Wokół na kamiennych kostkach znajduje się prezentacja planet Układu Słonecznego.
 • Morske Orgulje - jedyne na świecie morskie organy. Znajdujące się pod wodą rurki pod wpływem fal wydają zaskakujące dźwięki morskiej muzyki. Efekt jest tym większy im większe są ruchy fal. W pogodne dni organy w wyższe tony wprowadzają przepływające w pobliżu promy. Morskie organy znajdują się przy nadmorskiej promenadzie. Wokół na betonowych płytach często wypoczywają lub opalają się turyści.
 • Rzymskie forum - ruiny rzymskiego forum znajdujące się w centrum starego miasta są największym tego typu odkryciem archeologicznym po wschodniej stronie Adriatyku. Tuż obok znajduje się przepiękny kościoła św. Donata i Pałac Biskupów.
 • kościół św. Donata w Zadarze - znajdujący się w centrum miasta kościół jest jednym z symboli Zadaru. Świątynia została wzniesiona w kształcie rotundy, w IX wieku w stylu wczesnoromańskim. Wewnątrz po krętych schodach można wejść na galerię. Kościół ma nietypowy cylindryczny kształt, z trzema wąskimi i wysokimi apsydami od wschodniej strony. Kościół od dawna nie pełni już funkcji religijnych. W czasie wakacji z uwagi na niesamowitą akustykę wieczorami odbywają się tutaj koncerty muzyki poważnej.

Historia

Już w IV wieku p.n.e. w miejscu dzisiejszego Zadaru pojawiła się pierwsza ludność, ale dopiero 300 lat później przez rzymian zostało założone tutaj pierwsze miasto. Nazwano je wówczas Jadrea. Juliusz Cezar i Oktawian August dbali o odległe od Rzymu miasto wytyczając forum, budując bazyliki, amfiteatry, a przede wszystkim mury i bramy obronne, które miały za zadanie umacniać pozycję Rzymu w tej części Europy. W późniejszym czasie do miasta doprowadzono także akwedukt.

W pewnym momencie miasto stało się stolicą bizantyjskiej Dalmacji, a także wydało na świat papieża Jana IV. Około VIII wieku zaczęli się tutaj osiedlać pierwsi Słowianie. W okresie średniowiecza miasto zyskało status niezależnej republiki (wolnego miasta), a od X wieku zaczęło podlegać chorwackim królom. W późniejszych latach znalazło się pod wpływami Wenecji. To właśnie pod panowaniem weneckim nastąpił kolejny dynamiczny rozwój Zadaru, wliczając w to przede wszystkim rozwój kulturalny i intelektualny mieszkańców oraz lokalnych elit.

Po tym jak Wenecja straciła swoje wpływy w Zadarze miasto znalazło się pod panowaniem Austrii. Po zakończeniu I wojny światowej Zadar nie był częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców tylko znalazł się w specjalnej enklawie, która należała do Włoch. Poza Zadarem Włosi zajmowali kilka innych sąsiednich miejscowości. W pewnym momencie Zadar stał się nawet stolicą włoskiej enklawy w tej części Europy. Po upadku Mussoliniego Chorwaci próbowali zdobyć miasto, ale szybsze i sprawniejsze okazały się wojska hitlerowskich Niemiec.

W październiku 1944 r. gdy Niemcy przegrywały wojnę z Zadaru zaczęli uciekać włoscy urzędnicy i niemieccy wojskowi. Wtedy miasto przejęli partyzanci z Jugosławii. Od roku 1947 Zadar oficjalnie należał do Jugosławii, a od 1991 r. do Chorwacji.

Zadar, Chorwacja
Morske Orgulje, Zadar, Chorwacja (fot. Toni Almodóvar Escuder, flickr.com)

Komunikacja

Zadar znajduje się około 1000 km od południowej granicy Polski. Turyści wybierający się tutaj na wakacje najczęściej wybierają drogę przez Czechy, Austrię i Słowenię lub przez Słowację i Węgry. Więcej na temat komunikacji w Chorwacji piszemy w osobnym dziale zatytułowanym droga Polska - Chorwacja. W pobliżu Zadaru przebiega najważniejsza chorwacka autostrada A1, a od centrum miasta prowadzi jej specjalna odnoga - trasa 424 o parametrach zbliżonych do drogi ekspresowej.

Na przedmieściach Zadaru znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Więcej na ten temat piszemy w osobnym dziale zatytułowanym port lotniczy Zadar.

W Zadarze znajduje się port morski mający połączenia promowe między innymi z miastem Ancona we Włoszech. Ponadto odpływają stąd promy na wiele okolicznych, chorwackich wysp.

Miasta Partnerskie

 • Dundee (Szkocja)
 • Reggio nell'Emilia (Włochy)
 • Romans-sur-Isère (Francja)
 • Fürstenfeldbruck (Niemcy)
 • Székesfehérvár (Węgry)
 • Padwa (Włochy)
 • Iquique (Chile)
 • Bańska Bystrzyca (Słowacja)
 • Rzeszów (Polska)

To także może Cię zainteresować

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.