x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Kvarner / Rijeka

09.10.2015 / autor: Łukasz Ropczyński

Rijeka

Kvarner, Chorwacja

Rijeka, Chorwacja
Rijeka, Chorwacja (fot. János Korom Dr., flickr.com)

Nadmorska Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto w Chorwacji, słynące z dużego portu, majestatycznej starówki i najstarszego sanktuarium maryjnego w Chorwacji. Jeśli chcemy poświęcić jeden dzień na podziwianie przepięknej architektury, spacery wzdłuż morza i spoglądanie z ogrodów zabytkowego klasztoru na wybrzeże Adriatyku, to koniecznie Rijekę powinniśmy odwiedzić. Niestety z uwagi na bardzo skromną liczbę plaż, Rijeka nie nadaje się jako wakacyjna baza wypadowa i główny cel wakacyjnego wyjazdu.

Przedmieścia i bliskie okolice Rijeki nie zachęcają do wjazdu do miasta. Poprzemysłowe tereny, często opuszczone hale fabryczne i stoczniowe, dźwigi i betonowe pomosty. Plaż w centrum miasta nie ma, a na obrzeżach znajdziemy dwie niewielkie zatoczki. Co ciekawe skały zasłaniają nam tę mniej ładną cześć wybrzeża i na zatoczkach wypoczywa się stosunkowo przyjemnie. Jeśli ktoś przyjeżdża w te okolice na wakacje, to na plażę jeździ do pobliskiej miejscowości Opatija. Tam zarówno w centrum, jak i na szeroko rozumianych przedmieściach znajdują się urokliwe plaże. Część z nich polecana jest dla rodzin z dziećmi, a te bardziej oddalone od centrum wybierają młode pary, czy naturyści ceniący sobie spokój.

Sama Rijeka jest centrum komunikacyjnym regionu, a także ważnym dla Chorwacji ośrodkiem gospodarczym. Znajduje się tu jeden z największych portów w kraju. W mieście – w samym jego centrum – znajduje się zarówno port turystyczny, handlowy, jak i rybacki. W pobliżu przebiega autostrada, jest tu ważny dworzec kolejowy i międzynarodowy port lotniczy. Mimo tego miasto niespodziewanie traci na znaczeniu. Jeszcze w latach 80 XX wieku mieszkało tu 160 tys. ludzi. W 2000 r. było tu nieco ponad 140 tys. mieszkańców. Obecnie – według najnowszych danych – w Rijece zameldowanych jest niespełna 128 tys. osób.

Jeśli planujemy zwiedzanie Rijeki to jako cel w nawigacji wpiszmy od razu ścisłe centrum. Łatwiej o parking będzie w okolicach nabrzeża niż pośród – często wąskich – uliczek starego miasta. Samą Rijekę także warto zacząć zwiedzać od wybrzeża. To właśnie tutaj znajduje się gwarny, tętniący życiem port. Kilkanaście razy dziennie odpływają stąd ogromne promy, odbywają się tutaj przeładunki towaru, a wokół kręci się pełno ludzi. Także stąd odpływają promy wycieczkowe, a nieco dalej znajduje się przepompownia ropy naftowej. Od razu widać z czego żyje to miasto.

Tuż obok portu zaczyna się stare miasto. Niejako bramą do starówki jest olbrzymia, majestatyczna kamienica (być może jest to nawet pałac?) z ciepło żółtą elewacją i wielkim logo Jadrolinija zawieszonym na najwyższym piętrze. Jeśli idąc od strony morza miniemy kamienicę to wejdziemy do ścisłego centrum miasta. To właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze budynki, ważne ulice handlowe z markowymi sklepami, czy liczne restauracje i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Ścisłe centrum zamknięte jest dla ruchu samochodowego.

Punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Rijeki jest Wzgórze Trsat. Wspinaczkę po schodach wynagrodzi nam widok na przepiękną panoramę miasta. Doskonale widać stąd starówkę i linię wybrzeża Adriatyku. Na Wzgórzu Trsat znajduje się zabytkowa twierdza Trsat z XIII wieku, przepiękny klasztor franciszkanów, a także najstarsze w Chorwacji sanktuarium Matki Boskiej Trsatskiej, nazywane często "chorwackim Nazaretem".

Booking.com

Położenie

Rijeka położona jest w północno zachodniej Chorwacji, nad Adriatykiem, w regionie Kvarner. Miasto liczy niespełna 130 tys. mieszkańców. W latach osiemdziesiątych XX wieku mieszkało tu nawet ponad 160 tys. osób. "Rijeka" w języku chorwackim to po prostu "rzeka". Miasto leży nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego, na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, z dużym portem promowym, handlowym, wycieczkowym i przemysłowym. Zlokalizowane są tutaj uczelnie wyższe, teatr i kilka muzeów.

Rijeka, Chorwacja
Rijeka, Chorwacja (fot. János Korom Dr., flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • port w Rijece – w tym mieście najważniejszy jest port i to właśnie wokół niego wszystko tętni życiem. Port można podzielić na kilka części: port handlowy (gdzie rozładowywane są kontenery), port wycieczkowy i port promowy (z którego można popłynąć na pobliskie wyspy). Jest także strefa przemysłowa, do której podpływają tankowce z ropą oraz stocznia. Znajdujący się przy porcie olbrzymi betonowy falochron udostępniony jest dla turystów. To odpowiednie miejsce, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia panoramy miasta.
 • Wzgórze Trsat – punkt obowiązkowy wśród wszystkich turystów. Na wzgórze trzeba wejść stromymi schodami, ale jeśli już uda nam się tam dojść, będziemy mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. To najlepszy w mieście punkt widokowy na starówkę, port i Adriatyk. Na Wzgórzu Trsat znajduje się zabytkowa twierdza Trsat z XIII wieku oraz przepiękny klasztor franciszkanów.
 • sanktuarium Matki Boskiej Trsatskiej – to najstarsze w Chorwacji sanktuarium Maryjne nazywane często "chorwackim Nazaretem" także znajduje się na Wzgórzu Trsat.
 • stare miasto i Korzo – Od okolic portu w głąb miasta rozciąga się historyczne centrum Rijeki. W centrum można podziwiać wiele zabytkowych kościołów i kamienic. Zachowała się także zabytkowa brama do miasta. Z kolei Korzo to zamknięty dla ruchu deptak, będący główną ulicą handlową Rijeki. Znajdują się tu markowe sklepy oraz kawiarnie i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu.
 • plaża w Rijece – w Rijece w zasadzie nie ma plaż. Są dwie ciekawe zatoczki w południowej części miasta, ale w zasadzie – jak na chorwackie możliwości – nie jest to nic spektakularnego. Ładnych plaż należy szukać tuż za granicami miasta. Popularna plaża to Kostrena oddalona o 5 km od Rijeki. Sporo osób jeździ też na plażę do położonego w pobliżu kurortu Opatija. Można zaryzykować stwierdzenie, że Opatija jest tym dla Rijeki, czym jest Sopot dla Gdańska.

Historia

Rijeka została założona jeszcze przez Rzymian, w miejscu gdzie wcześniej była niewielka osada. Miasto większe znaczenie zyskało dopiero w XII wieku, kiedy to zaczął się rozwijać tutejszy port. Czasy świetności dla Rijeki nadeszły wraz z średniowieczem. Wówczas Rijeka należała do Monarchii Habsburskiej. Otoczona została wysokimi murami obronnymi, które chroniły miasto przed najazdem wrogów. Na mocy specjalnego prawa Rijeka zyskała status wolnego miasta. Przez dłuższy okres była strategicznym portem dla ogromnych w tamtych czasach Węgier.

Szybki rozwój gospodarczy Rijeki miał miejsce jeszcze w XIX wieku. To wtedy powstawały kolejne piękne kamienice i kościoły, z których część do dziś możemy podziwiać w mieście. Rijeka w ramach Austro-Węgier miała specjalny status autonomiczny. Miasto było już wtedy połączone linią kolejową z Zagrzebiem, Budapesztem i Wiedniem. W Rijece działały stocznie budujące statki handlowe i okręty.

Po zakończeniu I wojny światowej Rijeka stała się powodem sporu pomiędzy Włochami, a Królestwem Chorwatów. Dyskusje na temat przynależności miasta były skomplikowane, brano m.in. pod uwagę całkowitą autonomię miasta. Ostatecznie Rijeka trafiła w granice Włoch.

Po II wojnie światowej Rijeka znalazła się w granicach Jugosławii, a po rozpadzie tego kraju, od 1991 r. należy do Chorwacji.

Rijeka, Chorwacja
Rijeka, Chorwacja (fot. János Korom Dr., flickr.com)

Komunikacja

Z miast południowej Polski do Rijeki w jedną stronę jest około 1050 km. Wśród turystów popularne są dwa warianty podróży. Jeden – chyba najbardziej wygodny – prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię aż do Chorwacji. Drugi wariant to podróż przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Wadą pierwszego wariantu jest wysoka cena winiety w Słowenii. Z kolei w drugim wariancie wadą są kiepskie drogi w Słowacji i tamtejsza policja dosyć skrupulatnie przyglądająca się polskim kierowcom. Internet jest pełen opinii o słowackich funkcjonariuszach drogówki. Warto je przejrzeć przed planowaniem podróży.

Do samej Rijeki dojedziemy autostradą. Krzyżują się tu zresztą dwie ważne chorwackie autostrady A6 i A7. Miasto jest istotnym węzłem komunikacyjnym na mapie kraju. W centrum Rijeki są płatne miejsca parkingowe – opłaty uiszcza się w parkometrach, a następnie za szybę należy włożyć specjalny bilecik. Sporo miejsc parkingowych jest wzdłuż nabrzeża i w okolicach portu. Można też próbować zaparkować przy którejś z ulic w okolicach starego miasta.

Rijeka posiada międzynarodowy port lotniczy. Jest on położony na wyspie Krk, około 7 km od centrum Rijeki. Wyspa poprzez most jest połączona z lądem, nie ma więc potrzeby korzystania z promu. Tutejsze lotnisko posiada połączenia z kilkunastoma miastami Europy, ale są one obsługiwane głównie w sezonie wakacyjnym. Niektóre połączenia są dostępne od pierwszych dni czerwca do ostatnich dni września. W 2015 r. lotnisko nie miało żadnych połączeń z Polską.

Z portu w Rijece odpływają m.in. promy na wyspę Pag (Novalja) oraz na wyspę Rab. Są także połączenia promowe z portami w Mali Lošinj, Susak, Unije i Cres.

Miasta Partnerskie

 • Bitola (Republika Macedonii)
 • Faenza (Włochy)
 • Este (Włochy)
 • Genua (Włochy)
 • Imola (Włochy)
 • Rostock (Niemcy)
 • Neuss (Niemcy)
 • Hamburg (Niemcy)
 • Lublana (Słowenia)
 • Kawasaki (Japonia)
 • Jałta (Ukraina)
 • Cetinje (Czarnogóra)
 • Qingdao (Chiny)
 • Pittsburgh (Stany Zjednoczone)
 • Dalian (Chiny)
 • Ningbo (Chiny)

To także może Cię zainteresować

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.