x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Chorwacja: turystyka, wakacje, połączenia, przewodnik
/ Północna Dalmacja - słynny kurort Biograd na Moru

02.08.2016 / autor: Łukasz Ropczyński

W północnej Dalmacji, na przeciwko wyspy Pašman leży słynny kurort Biograd na Moru. Uzdrowisko zostało założone tutaj jeszcze w czasach, gdy Chorwacja była częścią Austro-Węgier. Już wtedy, na początku XX wieku, tłumnie przyjeżdżali tutaj Czesi, jednak prawidziwą sławę Biograd zyskał w okresie komunistycznej Jugosławii, gdy wypoczywały tutaj tłumy dygnitarzy z państw bloku wschodniego.

Biograd na Moru, Chorwacja
Biograd na Moru, Chorwacja (fot. materiały promocyjne miasta)

Obecnie miasto przeżywa drugą młodość. Po okresie transformacji Biograd na Moru został rozbudowany i odnowiony. W mieście znajduje się jeden z największych w Chorwacji portów jachtowych, na wzgórzu – tuż obok morza – znajduje się urokliwa starówka z charakterystycznymi dla Dalmacji białymi elewacjami domów i czerwonymi dachami. Turyści spacerują po nadmorskiej promenadzie, przy której rosną palmy i śródziemnomorska zieleń. W kawiarnianych i restauracyjnych ogródkach przy porcie w czasie wakacyjnych wieczorów są tłumy gości. Nieco dalej na południe znajdują się słynne hotele oraz bardzo malownicze kempingi, gdzie można rozbić namiot w cieniu drzew sosnowych tuż obok plaży.

Biograd nad Moru słynie także z pięknych żwirowych i piaszczystych plaż. Będąc w okolicy warto jeszcze zajrzeć na plaże w pobliskiej wiosce Crvena Luka (3 km od Biogradu). Znajduje się tam kilka plaż i zatok, w tym jedna zatoka z plażą piaszczystą – Pine Beach. Nieco dalej Biogradu, ale także w zasięgu krótkiej samochodowej wycieczki znajdują się parki narodowe (Kornati, Paklenica, Krka, Jeziora Plitwickie) i historyczne miasta Zadar, Szybenik i Nin. To wszystko sprawia, że Biograd na Moru jest świetnym miejscem na wakacje. Kurort jest atrakcyjny sam w sobie, a poza tym jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Czytaj całość: Biograd na Moru w Chorwacji

Booking.com

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.