Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Newsletter

Sonda

Będąc w Chorwacji nocujesz zazwyczaj w:

  • hotelu
  • domu
  • campingu
  • inne

/ Park Narodowy Jezior Plitwickich

27.08.2014 / autor: Łukasz Ropczyński

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja (fot. Sergiu Bacioiu, flickr.com)

Park Narodowy Jezior Plitwickich, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Wiele osób zagląda tutaj w drodze na południe Chorwacji, aby zobaczyć charakterystyczne wodospady i jeziora. Wystarczy zjechać około 60 km z autostrady A1, będącą osią tranzytową północ - południe, którą przejeżdża w czasie wakacji najwięcej turystów.

Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów. Woda w tutejszych jeziorach ma niezwykle turkusowy kolor. Jest to zasługą znajdującego się w wodzie węglanu wapnia. Wokół jezior rośnie soczyście zielona roślinność i różnego rodzaju lasy. Zbocza jezior są strome, ale dla turystów przygotowano specjalne ścieżki spacerowe, kładki i pomosty. Na szybkie zwiedzenie Jezior Plitwickich wystarczy zaledwie kilka godzin. Jeśli miejsce naszego wakacyjnego pobytu w Chorwacji jest odległe, to warto rozważyć odwiedzenie Parku Narodowego w drodze powrotnej do Polski.

Jeziora Plitwickie - jak dojechać

Jeśli do Parku Narodowego Jezior Plitwickich jedziemy od północy, od strony stolicy Chorwacji - Zagrzebia, to najlepiej wybrać bezpłatną drogę krajową numer 1. Połączenie autostradowe nie dość, że jest płatne, to biegnie nieco na około. Droga krajowa jest w całkiem niezłym standardzie i jedzie się tędy płynnie.

Kierowcy jadący od strony Riwiery Makarskiej, Splitu, czy Dubrownika powinni jechać płatną autostradą A1 na północ aż do zjazdu na Korenicę (węzeł Otocac) i Jeziora Plitwickie. Na autostradowych tablicach Jeziora Plitwickie będą wyróżnione charakterystycznym brązowym tłem, typowym dla miejsc turystycznych. Od zjazdu z autostrady do parkingu przy Parku Narodowym jest jeszcze około 65 km. Droga jest dobrze oznakowana.

Jeśli jedziemy z nawigacją, jako cel można ustawić adres: Chorwacja, 53231 Plitvička jezera.

Jeziora Plitwickie - ceny, bilety wstępu

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich różnią się w zależności od sezonu. Najtaniej jest w tzw. okresie zimowym, a najdrożej w lipcu i sierpniu.

Cena biletu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich od stycznia do marca i od listopada do grudnia wynosi 55 kun. Od kwietnia do czerwca i od września do października cena biletu wstępu wynosi 110 kun. Natomiast w lipcu i sierpniu za wstęp zapłacimy 180 kun. Wszystkie ceny dotyczą roku 2014 i wstępu dla osób dorosłych. W przypadku dzieci do lat 18 cena wynosi odpowiednio: 35, 55 albo 80 kun w zależności od sezonu. Dzieci do lat 7 mogą wejść bezpłatnie.

Cena parkingu przy Jeziora Plitwickich to 7 kun za godzinę lub 70 kun za cały dzień.

Jak zwiedzać Park Narodowy Jezior Plitwickich

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzą dwa wejścia. Z punktu widzenia organizacji spaceru po parku zdecydowanie lepiej wybrać wejście numer 1. Łatwiej wówczas zobaczyć wszystkie miejsca. Wejście numer 2 wprowadza turystów mniej więcej w połowie trasy i trzeba niepotrzebnie się cofać lub korzystać z busa.

Przy wejściu do Parku widoczne są tablice z mapami tras. Różne możliwości zwiedzania oznaczone są literami: A, B, C, E, F, H oraz K. Dostępne propozycje tras różnią się w zależności od wejścia, którym wejdziemy do Parku. Każda z tras to także różny czas zwiedzania. Od najkrótszego wariantu A, co zajmie 2-3 godziny, poprzez średniej długości wariant C (od 4 do 6 godzin), aż po wariant K (od 6 do 8 godzin).


Park Narodowy Jezior Plitwickich latem

Różne warianty oferują inne możliwości zwiedzania. Część trasy można przebyć pieszo, część łodzią wycieczkową, a pozostałe odcinki kolejką. Wszystkie środki transportu wewnątrz Parku są wliczone w cenę biletu. Obsługa jednak ponownie sprawdza bilety przy wejściu na łódź lub do pociągu. Na biletach zaznaczony jest plan jezior i najważniejsze punkty Parku.


Park Narodowy Jezior Plitwickich zimą

Zwiedzanie Parku polega na pokonywaniu ścieżek, pomostów i schodów pomiędzy 16 jeziorami. Jeziora położone są na różnych wysokościach, więc pomiędzy nimi utworzyły się naturalne, malownicze wodospady. Ścieżki również przebiegają w różnych miejscach. Można więc fotografować jeziora i wodospady bezpośrednio z perspektywy wody, jak i z góry, skąd całość wygląda zupełnie inaczej.

Warto pamiętać, że na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest znacznie chłodniej niż w tym samym czasie na chorwackim wybrzeżu. W czasie wakacji można się tu przyjemnie zrelaksować po dniach spędzanych na upale, ale w pozostałych miesiącach lepiej zabrać ze sobą cieplejsze ubranie na wszelki wypadek.

Godziny otwarcia

Park Narodowy Jezior Plitwickich w lipcu i w sierpniu czynny jest od 7:00 do 19:00 (w tych godzinach otwarte są wejścia do parku). Jednak elektryczne łodzie kursują pomiędzy 8:00, a 18:00, co 30 minut. Z kolei pociągi różnie - w zależności od trasy, ale mniej więcej także od 8:00 do 18:00.

W czasie wiosny i jesieni Park czynny jest średnio dwie godziny krócej, a w zimie do godziny 16:00. Godziny otwarcia Parku różniły się w ostatnich latach, więc bezpośrednio przed wyjazdem lepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej parku np-plitvicka-jezera.hr.

Na teren Parku Narodowego można wchodzić z psami, ale pies przez cały czas musi być trzymany na smyczy.

Historia Parku

Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony w 1949 r., chociaż pierwszy rezerwat był w tym miejscu już od 1929 r. Park znajduje się na na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wyróżnia się tu ponad 1100 gatunków roślin. Okolice jezior w większości porośnięte są lasem bukowym. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu blisko 50 gatunków roślin storczykowatych.

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Dodaj komentarz

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.