x
Chorwacja - KierunekChorwacja.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Wyspy Chorwacji / Krk - wyspa i miasto

29.10.2015 / autor: Łukasz Ropczyński

Krk - wyspa i miasto

Kvarner, Chorwacja

Krk, Chorwacja
miasto Krk, Chorwacja (fot. materiały promocyjne biura promocji miasta)

Krk jest największą wyspą Chorwacji i jednocześnie największą na Morzu Adriatyckim. Wyspa szczyci się także tym, że jest także najchętniej odwiedzaną przez turystów wyspą w kraju. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest fakt, że można tu dojechać mostem - nie trzeba korzystać z kosztownej i długotrwałej przeprawy promowej. W czasie wakacji wyspa Krk ma do zaoferowania przepiękne plaże, urokliwe miasteczka i wspaniały, śródziemnomorski klimat. Szczególnie oblegana jest południowa część wyspy, wokół kurortów Baška i Stara Baška.

Położona nieco ponad 800 km od południowej granicy Polski wyspa Krk z roku na rok zdobywa coraz większe grono sympatyków, chociaż już teraz jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Chorwacji. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Na co dzień liczy ono zaledwie 5,5 tys. mieszkańców, ale starożytne centrum miasta sprawia, że to jedno z najstarszych miast nad Adriatykiem.

Miasto Krk przepięknie wkomponowuje się w nadmorski krajobraz. Wybrzeże Adriatyku jest tutaj zróżnicowane, pełne nierówności, zatoczek i delikatnych wzniesień. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się gęsta zabudowa starego miasta, zajmująca obszar w kształcie nierównomiernego okręgu, tuż przy morzu. Jednakowe jasne elewacje i czerwone dachy tworzą spójny, historyczny krajobraz. Wiele polskich włodarzy miast patrząc na panoramę Krk mogłoby pozazdrościć Chorwacji dbałości o detale krajobrazu. Brak tu natrętnych reklam, w obrębie centrum nie ma budynków, które by do siebie rażąco nie pasowały, a wokół starówki dominują wysokie drzewa, podkreślające śródziemnomorski klimat.

Na starym mieście możemy zwiedzać przede wszystkim kompleks zabytkowych katedr oraz kilka równie starych kościołów. W niektórych częściach historycznego centrum wciąż podziwiać można ruiny z czasów rzymskich. Częściowo zachowane są także mury miejskie z czasów, gdy rządziła tutaj Republika Wenecji.

Bardzo urokliwy jest niewielki rynek starego miasta. Od strony portu jachtowego do rynku można dojść przepiękną aleją, gdzie po obu stronach rosną wysokie drzewa, dające w czasie wakacji przyjemny cień. Przy głównym placu starówki i wokół niego zlokalizowane są kawiarnie, bary, cukiernie i restauracje. Większość z nich posiada stoliki rozstawione na ulicy, na świeżym powietrzu. Wieczorami, w czasie wakacji czasem trudno tutaj o wolny stolik.

Wokół starówki w ostatnich dziesięcioleciach powstała nowsza część miasta. Już nie tak gęsta. Ulice są tu szersze, ruch samochodowy odbywa się bez kłopotu, a wokół wciąż dominuje zieleń. To tutaj znajduje się duża część wakacyjnych apartamentów na wynajem, hoteli i pensjonatów. Nieco dalej, na przedmieściach, przy morzu, ulokowane są kempingi. W centralnym punkcie miasta znajduje się port jachtowy, który z trzech stron otulony jest przez naturalne brzegi wyspy. Wokół portu wybudowana została promenada, którą można dojść aż do starówki.

Miasto Krk słynie z przepięknych plaż żwirowych i skalistych. Znajduje się tu kilka zatoczek z krystalicznie czystą wodą, którym regularnie przyznawane jest odznaczenie Błękitnej Flagi. Plaże w mieście oferują infrastrukturę w postaci barów, pryszniców, boisk do siatkówki i placów zabaw. Jednak spędzając wakacje na wyspie warto codziennie lub niemal codziennie zmieniać miejsca i odkrywać przepiękne miejsca w sąsiednich miejscowościach lub na przedmieściach miasta Krk.

Booking.com

Położenie

Krk jest największą wyspą Chorwacji i jednocześnie największą spośród wszystkich wysp na Morzu Adriatyckim. Wyspa Krk leży w zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki. Ze stałym lądem wyspa połączona jest za pomocą mostu o długości 1430 m. Przejazd mostem jest płatny. Powierzchnia wyspy przekracza 400 km kwadratowych, a na stałe mieszka tutaj 18 tys. osób. Wyspę cechuje śródziemnomorski klimat i przepiękna przyroda.

Największym miastem wyspy Krk jest miejscowość o tej samej nazwie, którą zamieszkuje 5,5 tys. osób. Miasto Krk leży nad południowo-zachodnim brzegiem wyspy – jest to ważny ośrodek turystyczny z plażami żwirowymi i betonowymi. Miasto jest także siedzibą biskupa lokalnej diecezji.

Krk, Chorwacja
miasto Krk, Chorwacja (fot. Manuel Scheikl, flickr.com)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • miasto Krk – to stolica wyspy i jedno z najstarszych miast nad Adriatykiem. Miasto zostało utworzone tutaj już w czasach rzymskich. Zdecydowana większość zabytków znajduje się na starym mieście. Gęsta zabudowa historycznego centrum ulokowana jest tuż obok morza i w bliskim sąsiedztwie mariny jachtowej. Centrum życia turystycznego toczy się wokół rynku starego miasta i nadmorskiego bulwaru. W ciągu dnia oblegane są plaże i zatoczki w centrum i na przedmieściach miasta Krk.
  • Baška - to najstarszy i wciąż najchętniej odwiedzany wakacyjny kurort na wyspie Krk, znajdujący się około 19 km od miasta Krk. Znajduje się tutaj długa na 2 km żwirowa plaża (Rajska plaža). Więcej na temat miejscowości Baška piszemy w osobnym dziale.
  • Vela plaža - bardzo piękna, niespełna dwukilometrowa plaża Vela plaža znajduje się w miejscowości Baška. Niestety w sezonie wakacyjnym jest tu tłoczno – plaża jest bardzo znana, więc dużo ludzi chce tu przyjechać, ale i tak warto to miejsce odwiedzić chociaż na jeden dzień.
  • jaskinia Biserujka - jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na wyspie Krk znajduje się w niewielkiej wiosce Rudine. Jaskinia Biserujka to grota, która powstała prawdopodobnie 16 tysięcy lat temu w skutek drążenia okolicznych skał przez napierającą wodę. Cała jaskinia ma 110 metrów długości. W 1998 roku podjęto decyzję o udostępnieniu jaskinii dla zwiedzających. We wnętrzu podziwiać można bogatą szatę naciekową w postaci licznych stalaktytów, stalagmitów oraz kolumn.

Historia

W I wieku p.n.e. na wyspie Krk Rzymianie założyli swoją osadę, którą nazwali Curicum. W VI wieku pojawili się tutaj Słowianie, którzy zdobyli panowanie nad wyspą. Z biegiem kolejnych dziesięcioleci wyparli oni rdzenną ludność z okresu panowania Rzymian.

W XII wieku ponownie pojawił się tu język włoski za sprawą Republiki Wenecji, która dzierżyła władzę nad Krk aż do XV wieku. Za czasów panowania Republiki Weneckiej lokalni książęta z chorwackiego rodu Frankopanów mieli stosunkowo dużą swobodę i niezależność. Był to dobry czas dla wyspy – miasto Krk rozwijało się wtedy gospodarczo, kulturowo i architektonicznie.

W późniejszym czasie władzę nad wyspą – podobnie jak nad całym regionem – zdobyły Austro-Węgry. Po zakończeniu I wojny światowej na mocy traktatu pokojowego z włoskiego miasta Rapallo, wyspa Krk należy do Chorwacji.

Krk, Chorwacja
miasto Krk, Chorwacja (fot. bferi, flickr.com)

Komunikacja

Na wyspę Krk turyści najczęściej wybierają się własnym samochodem. Jeśli mieszkamy na południu Polski to w zasadzie można tu dojechać w ciągu jednego dnia. Z południowej granicy Polski do wyspy Krk jest dokładnie 840 km, jeśli wybierzemy najszybszą trasę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię (jadąc z Katowic tę trasą do wyspy Krk będzie około 915 km). Mieszkańcy Polski południowo-wschodniej mogą wybrać alternatywną drogę przez Słowację i Węgry (przykładowo z Rzeszowa do Krk jest ponad 1015 km).

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy we wszystkich krajach tranzytowych będziemy musieli wykupić winietę. W przypadku Słowenii i w przypadku Słowacji niektórzy kierowcy uważają, że odcinek autostradowy jest tak krótki, że nie opłaca się kupować dosyć drogiej winiety. Można wtedy wybrać alternatywną trasę, tak aby nie korzystać z krótkich odcinków autostrad i dróg ekspresowych w tych dwóch krajach. W Chorwacji opłaty ponosimy na bramkach autostradowych, w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

Na samą wyspę Krk od 1980 r. wjeżdża się tzw. Mostem Krk (Krčki most). To bardzo ułatwia transport i wjazd na wyspę. Sama konstrukcja mostu jest dosyć spektakularna. Most zaprojektowano w ten sposób, aby pod nim mogły przepływać promy i duże statki. Niestety przejazd mostem wymaga uiszczenia niewielkiej opłaty.

Na wyspie Krk znajduje się międzynarodowy port lotniczy (położony około 7 km od miasta Rijeka). Lotnisko posiada połączenia z kilkunastoma miastami Europy, ale są one obsługiwane głównie w sezonie wakacyjnym. Niektóre połączenia są dostępne od pierwszych dni czerwca do ostatnich dni września. W 2015 r. lotnisko nie miało żadnych połączeń z Polską.

Miasta Partnerskie

Krk nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.