Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Dubrovnik, Chorwacja Baška, Chorwacja Chorwacja, plaże Wakacje w Chorwacji Wodospady w Chorwacji

Newsletter

Sonda

Będąc w Chorwacji nocujesz zazwyczaj w:

  • hotelu
  • domu
  • campingu
  • inne

/ Archipelag Kornati - Park Narodowy

21.06.2015 / autor: Łukasz Ropczyński

Kornati, Chorwacja
archipelag wysp Kornati, Chorwacja (fot. photogreuhphies, flickr.com)

Chorwacki archipelag Kornati to najbardziej gęste skupisko bezludnych wysp na Adriatyku i jeden z najpiękniejszych widoków na całym Morzu Śródziemnym. Archipelag Kornati składa się z około 147 niewielkich wysp, rozciągniętych na 320 km kwadratowych, gdzie mieszka zaledwie 7 osób. To prawdziwy raj dla żeglarzy i nurków. Jeśli marzymy o tym, aby na jeden dzień mieć na wyłączność plażę Adriatyku, to spróbujmy dopłynąć wynajętą łodzią na którąś z wysp. Jest spora szansa, że tłumów tam nie będzie.

Archipelag Kornati od wieków pozostaje nienaruszony przez działania człowieka. 7 obywateli na 147 wysp to liczba symboliczna. Mimo, że dzisiaj wyspy są praktycznie bezludne, to w XVII wieku duża część z nich była zamieszkała. Nie powstają tu hotele ani apartamentowce. W ostatnich latach powstały wprawdzie nieliczne domki letniskowe, należące do prywatnych, pojedynczych właścicieli, jednak cały archipelag wciąż jest krainą dziewiczą. W 1980 r. podjęto decyzję, aby południową część archipelagu objąć oficjalną ochroną poprzez utworzenie Parku Narodowego Kornati (Nacionalni park Kornati). Chodziło nie tylko o ochronę wysp jako takich, ale także o ochronę flory morskiej i wszystkich organizmów żyjących w tutejszych wodach Adriatyku.

Największą wyspą archipelagu jest Kornat – ma powierzchnię ponad 32 km kwadratowych. Wyspa jest bardzo długa – ma ponad 25 km długości, ale dość wąska. Jej szerokość sięga maksymalnie 2,5 km. To właśnie od wyspy Kornat wzięła się nazwa całego archipelagu.

Nazwa Kornat została przyjęta w XVII wieku. Wcześniej na archipelag mówił się Coronati. Jeszcze wcześniej, w poprzednich stuleciach nazwy były zupełnie inne i często się zmieniały: Insula Sancte Marie, Stomorin, Tarac, Toreta.

Morze jest tu zmienne. W żadnym wypadku nie poleca się żeglować tutaj nocą. Miejscami jest bardzo głęboko – aż tak głęboko, że ciężko gdziekolwiek zakotwiczyć. Jednak to nie jest największy problem żeglarzy. Poza licznymi wyspami i mniejszymi wysepkami występują tutaj liczne rafy, na które trzeba bardzo uważać oraz lokalne płycizny.

Rejsy statkiem do archipelagu Kornati

Jeśli nie mamy własnej łodzi, czy też jachtu i nie interesuje nas czarter to możemy zwiedzić archipelag Kornati z pokładu statku wycieczkowego. Rejsy na Kornati organizowane są między innymi z miejscowości Murter, w środkowej części Chorwacji. Port w Murter jest położony najbliżej wysp archipelagu. W lipcu i sierpniu rejsy odbywają się codziennie. W pozostałych miesiącach odbywają się głównie zorganizowane rejsy większych grup, do których jednak mogą dołączyć indywidualni turyści.

Statki wycieczkowe zazwyczaj wypływają o 9:00 rano i wracają do portu około 18:00. W trakcie wycieczki odwiedzają kilka punktów. Zazwyczaj rejs organizowany jest w taki sposób, aby w jednym z punktów zrobić dłuższy postój. Najczęściej miejscem na taki postój jest jedna z przepięknych plaż archipelagu. Uczestnicy rejsu mogą wówczas wypocząć na ręcznikach i kąpać się w morzu. Cena biletu za osobę dorosłą w 2015 r. wynosiła 36 euro. Dzieci płaciły 18 euro, a dzieci do lat 3 mogły płynąć gratis.

Krajobraz Kornati

Przeważająca część wysp archipelagu pozbawiona jest jakiejkolwiek roślinności. Wynika to z faktu, ze na wyspach nie ma naturalnych źródeł wody, poza wodą morską. Często wyspy te mają skaliste brzegi, strome urwiska, a pod spodem kryją w sobie jaskinie i groty, które są zamieszkałe przez ptaki i ryby. Takie miejsca są wymarzone dla płetwonurków, którzy chętnie odwiedzają okolicę.

Jeśli ktoś nie potrafi nurkować, to i tak – chociażby z pokładu statku wycieczkowego – może obserwować podwodne życie. Woda jest tu krystalicznie czysta, a miejscami na dnie znajdują się dobrze widoczne, nieporośnięte niczym skały wapienne. Jeśli będziemy blisko którejś z wysp, to nawet z łodzi zobaczymy przepływające pod wodą ryby.

Kilka z wysp – tych, które są zamieszkane – ma typowo śródziemnomorską roślinność. Poza drzewami i krzewami są tam też winnice, gaje oliwne i uprawy owoców. Niektórzy z właścicieli podobno wynajmują swoje domy dla turystów.

Najbardziej spektakularne skaliste klify znajdują się na wyspach Klobučar (80 m n.p.m.), Mani (65 m n.p.m.) i Rašop veli (64 m n.p.m.).

Ze względu na brak jakiejkolwiek roślinności mogącej dawać pokarm, nie występują tu żadne zwierzęta poza jaszczurkami. Podobno zdarzają się też kuny i w tym wypadku nie chodzi o narodową walutę. Skaliste klify poszczególnych wysp upodobały sobie za to ptaki. Są tu mewy, gołębie, ale także kormorany i puchacze.

Poza wspomnianym wcześniej miastem Murter na Kornati można się też dostać z Zadaru, czy wyspy Pag. Należy szukać agencji turystycznych lub stosownych plakatów w portach, które informują o rejsach. W przypadku nurkowania możliwe jest ono tylko w zorganizowanych grupach, pod przewodnictwem jednego z lokalnych klubów nurkowych, które mają upoważnienie. Na terenie Parku Narodowego Kornati obowiązuje zakaz połowu ryb.

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Dodaj komentarz

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu informacje były rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Copyright © 2014 - 2015 by KierunekChorwacja.pl (Studio Pianeta). Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów i zdjęć wyłącznie za pisemną zgodą wydawcy serwisu.